Springfield Armory XD(M) 9mm Competition 5.25" Pistol, Black - XDM95259BHCE
Rating:
100 % of 100
(4)
Report incorrect images
Out of stock online
Rating:
100 % of 100
(4)
Details
SKU 51816
Brand Springfield Armory
MPN XDM95259BHCE
UPC 706397905446
CA WARNING (Prop 65) & Compliance Information
Please read before purchasing.
Product Details
Details
  • Brand: Springfield Armory
  • Model: XD(M) Competition
  • Caliber: 9mm
  • Action: Double
  • Capacity: 19
  • Barrel Length: 5.25"
  • Length: 8.2"
  • Weight: 29 oz.
  • Sights: Fiber Optic Front, Adjustable Rear
  • Frame: Black Polymer
  • Barrel Type: Match Grade
  • Features: Interchangeable Backstraps
Features
The XD(M) pistol from Springfield Armory redefines what a polymer pistol can be. The XD(M) has everything you want and need in a pistol - superior ergonomics, reliable performance, and features that make it easy and intuitive to use. The XD(M) 5.25" Competition Pistol is the right choice for those who are ready to step up their game with a pistol built specifically for competition.
The XD(M) 5.25" Competition Pistol has the longest slide and barrel of any XD(M), which maximizes accuracy, controllability and sight radius. Speaking of sights, the fully adjustable rear sight and fiber optic front sight allow for startlingly fast sight acquisition. The lightening cut in the slide reduces reciprocating mass which allows for faster cycling and allows a larger variety of loads to be used. Add in more XD(M) features - a match grade barrel, minimal-reset trigger, and mega-lock frame texture - and you have a serious competition pistol that's ready to help you bring home first place.